• DSC 0718
  • DSC 0792
  • DSC 3562
  • DSC 3515
  • DSC 0720
  • DSC 3524
  • DSC 0767
  • DSC 0710
  • DSC 0726

Vzdálenost: do 30 minut autem

Toto lázeňské město nabízí nepřeberné množství aktivit, ať už se rozhodne pro sportovní výlet nebo procházku po lázeňské kolonádě.

Poděbrady kolonáda

Lázeňský park s kolonádou

Objevení minerálních vod město změnilo k nepoznání. V roce 1907 už byly vyvrtány tři veřejné prameny (Bülowův, Hohenlohe a Charicléa) a v roce 1908 byly založeny poděbradské lázně, které se specializují na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

Památky

Doporučujeme zaparkovat na hlídaném parkovišti na Jiřího náměstí, odkud je to jen kousek k dominantě náměstí, poděbradskému zámku a pomníku Jiřího z Poděbrad od sochaře Bohuslava Schnircha, patřící k vrcholům české monumentální plastiky 19. století. Na náměstí stojí také Mariánský sloup z roku 1765, postavený na památku morové epidemie z roku 1714. Renesanční stará radnice je dnes sídlem městské knihovny, zatímco současná radnice byla vystavěna v roce 1906 v novorenesančním slohu.

Na Jiřího náměstí navazuje rozsáhlý a v posledních letech rekonstruovaný lázeňský park, který sahá až k nádražní budově z roku 1932. Poděbradské nádraží je jedním z architektonických skvostů a vůbec první funkcionalistickým nádražím v Čechách. V samotném centru parku je Libenského kolonáda postavená v roce 1936 podle projektu arch. Vojtěcha Kerharta. V parku se nachází známé květinové hodiny, poblíž kterých stojí trpaslík odbíjející čas. Po obvodu lázeňského parku stojí celá řada významných budov, například vila Kouřimka a Obereignerova vila navržené architektem Josefem Fantou, hotel Tlapák, lázeňský dům Libenský či budova Centrálních a letních lázní s poliklinikou.

Nedaleko zámku stojí kostel Povýšení svatého Kříže. Na Labi se nachází hydroelektrárna se zdymadlem, navržená poděbradským rodákem Antonínem Engelem. Od roku 2017 je tato stavba národní kulturní památkou.

Poděbradský zámek s výletní lodí Krále Jiřího
Poděbradský zámek s výletní lodí Krále Jiřího

Kultura

V Poděbradech se pravidelně konají mnohé festivaly a soutěžní přehlídky. Mezi nejvýznamnější patří každoroční Historické slavnosti krále Jiřího, Poděbradské dny poezie, mezinárodní soutěžní přehlídka dechové hudby Evropa hraje Kmocha, divadelní festival mladého amatérského divadla FEMAD, každoroční finále Národního šampionátu mažoretek a další. Na Jezeře se pravidelně koná hudební festival Barvy léta, říjen je ve znamení festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Od roku 2016 se ve městě pořádá Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Více informací na https://www.lazne-podebrady.cz/kulturni-akce

Plavby lodí

V roce 1903 začala realizace regulace Labe. V letech 1913–1918 bylo v rámci regulace postaveno zdymadlo a vodní elektrárna. Až do 90. let 20. století sloužila řeka k dopravě uhlí pro chvaletickou elektrárnu. Vodní doprava byla zastavena a dnes se po řece plaví především výletní loď Král Jiří.

Od března každou středu, sobotu a neděli si můžete užít hodinové okružní plavby.
Více informací na : www.kraljiri.cz

Sport

Vzhledem ke své poloze v nížinném terénu jsou Poděbrady vhodné pro cykloturistiku a protínají je cyklotrasy č. 0024 (úsek Libice nad Cidlinou-Byšičky, délka 40 km) a č. 0019 (úsek Poděbrady-Nymburk, délka 8 km). Obě stezky jsou ve městě propojeny lávkou. Cyklostezky podél řeky Labe, jsou vhodné i pro inline bruslení a jak ve směru do Nymburka, tak směrem k soutoku Labe a Cidliny (zde pokračuje až do Libice nad Cidlinou). Na Skupici byla vybudována naučná stezka, vedoucí lužním lesem až k soutoku Labe a Cidliny.

V prostoru lužního lesa se nachází golfové hřiště, které zahájilo provoz v roce 1966. Až do 90. let bylo hřiště devítijamkové a až poté bylo rozšířeno na 18 jamek.

Výlet Poděbrad do Liblice
Z Poděbrad do Liblice

Výlet z Poděbrad kolem Labe směrem na Nymburk
Z Poděbrad kolem Labe směrem na Nymburk

Golf Poděbrady ubytování
Golf klub Poděbrady

Za gastronomií

Historické centrum města spolu s kolonádou nabízí velké množství kvalitních restaurací s klasickou, moderní i zážitkovou gastronomií.

Muzeum LEGA

V poděbradském muzeu se před vámi rozprostře přes 3000 originálních modelů Lego a Vaše děti se jistě zabaví v dětském koutku.

Více informací: https://www.muzeumlega.cz/muzeum/podebrady

Vyhlídkový vláček

Objevte nádherné prostředí v okrajové části Poděbrad podél řeky Labe. Celá projížďka trvá zhruba jednu hodinu a nastoupit můžete každou celou hodinu u Zdymadla.

Více informací: http://www.vyhlidkovyvlacek-podebrady.cz/

Vyhlídkový vláček Poděbrady
Vyhlídkový vláček