• DSC 0792
  • DSC 3524
  • DSC 3515
  • DSC 0718
  • DSC 0767
  • DSC 0720
  • DSC 3562
  • DSC 0710
  • DSC 0726

Vzdálenost: do 30 minut autem

Souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav je od roku 1992 Národní kulturní památkou. Rozkvětu se městu dostalo hlavně za vlády císaře Rudolfa II., který zde často pobýval.

Ten také 5. října 1581 povýšil Brandýs na královské komorní město. Císař si dal přestavět zdejší zámek a upravit terasovitou zahradu v italském stylu, jak navrhl jeho komorní architekt Giovanni Maria Filippi. Již roku 1508 obdrželo město budovu na náměstí pro sklad soli, v níž byla záhy zřízena radnice a přistavěna věž. Budova prošla mnoha úpravami (1742, 1839), na počátku 20. století přestavěna do secesní podoby a roku 2009 obdržela novou přístavbu. Kromě náměstí stojí za shlédnutí také Starý mlým v podzámčí, který je se svými 11 mlýnskými koly největší v Čechách.

Brandýs Boleslav
Zámek Brandýs nad Labem

Polabská cyklostezka

Hlavním cílem projektu Polabská cyklostezka bylo vybudovat kvalitní cyklostezku s bezpečným povrchem a současně propojit několik historicky významných měst a obcí na levém břehu Labe: Kostelec nad Labem, Záryby (Martinov), Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Zápy a Lázně Toušeň. Občanům z města a okolí nabízí nová cyklostezka příjemné výlety podél Labe, přespolním návštěvníkům umožní poznat historické památky i přírodní zajímavosti, které se podél její trasy nacházejí.

Cyklostezka s asfaltovým povrchem měří 11 km a mohou ji využívat cyklisté, ale i pěší, vozíčkáři a in-line bruslaři (pohyb in-line bruslařům není povolen pouze v části Brandýsa nad Labem, v úseku od Labské promenády k dálničnímu mostu, a to z důvodů klidnějšího provozu a zajištění větší bezpečnosti ostatních uživatelů a návštěvníků). Součástí cyklostezky jsou i nové, v některých místech technicky velmi náročné lávky a rampy.

Po celé trase cyklostezky se nachází osm zastřešených odpočívadel s různými herními prvky a také tři originální informační klikotoče. Na nich si mohou turisté sami spustit zvukové záznamy o historických a přírodních zajímavostech jednotlivých úseků nebo si poslechnout příběh o historii řeky Labe.

Brandýs Boleslav
jedno z odpočívadel na Polabské cyklostezce, které výtvarně ztvárnili děti z okolních základních škol.